Zamknij menu

- Luty 2021

Gilgamesz, potężny władca starożytnego miasta Uruk po śmierci swojego przyjaciela rusza w podróż, której celem jest odkrycie sposobu na nieśmiertelność. Wyrusza jako młody, prężny, bystry jegomość w pełni swych sił. W trakcie wyprawy mierzy się z wieloma przeciwnościami: niebezpiecznymi ludźmi-skorpionami czy śmiertelną wodą. Do celu podróży dociera już zmęczony trudami wyprawy, osłabiony i podstarzały. Udaje mu się dotrzeć do jedynego człowieka, który posiadł nieśmiertelność – jest nim Utnapisztima, pierwowzór biblijnego Noego. Starzec opowiada Gilgameszowi swoją historię i nakazuje mu nie spać przez tydzień. Niestety nasz bohater zmożony ciężką podróżą natychmiast zasypia. Zrozpaczonemu bohaterowi Utnapisztim daje ostatnią radę na uzyskanie nieśmiertelności: zdobycie rośliny znajdującej się na dnie oceanu. Zawziętemu Gilgameszowi udaje się zerwać kłujący kwiat. Szczęśliwy wraca do swego królestwa planując obdzielić rośliną swoich wiernych poddanych. W trackie powrotu postanawia się wykąpać. Kiedy to robi, podpełza żmija i zwabiona zapachem, zjada roślinę – stając się nieśmiertelna. Rozczarowany Gilgamesz wraca do rodzinnego miasta z pustymi rękoma.

 

Najstarszy zachowany zapis tego eposu ma blisko 4000 lat, a jego pochodzenie związane jest z tajemniczym ludem Sumerów, ludu który wsławił się wynalezieniem pisma. Nieśmiertelność to jedno z największych marzeń człowieka: alchemiczny kamień filozoficzny przewija się w mitologii od zarania dziejów.

 

Niniejszym oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu Art of Healing, którego tematem przewodnim jest długowieczność. Słowo wstępne jest symboliczne, historyczne i dykteryjne – jest takie w przeciwieństwie do przygotowanych dla Was treści – naukowych, konkretnych rozwiązań, których celem jest wyciągnięcie linii życia – na tyle na ile jest to możliwe. Gilgamesz byłby zachwycony.

Redakcyjny wstępniak